Дейност
Образователно-възпитателна дейност
Детска градина „Пролет” е институция в системата на предучилищното образование, в която се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца на възраст от 1½години до постъпването им в I клас. Предучилищното образование в ДГ „Пролет” полага основите за учене през целия живот, като осигурява физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата, отчитайки значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие, което включва:
- Обучение и възпитание на децата, което се провежда на книжовен български език.
- Овладяване на общите основи и закономерности в човешкото познание.
- Усвояване и формиране на общочовешки и национални ценности, добродетели и култура.
- Развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби.
- Духовно, физическо и социално развитие и здравословен начин на живот.
- Изграждане на свободна, морална и инициативна личност, която като български гражданин уважава законите, правата на другите, техния език, религия и култура.
- Детската градина не допуска при прилагане на образователния процес, налагането на идеологически и религиозни доктрини на децата, както и дискриминация на основата на пол, народност, етническа принадлежност и религия.
- Детската градина, съвместно с финансиращия орган осигуряват обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата.
Учебната година в ДГ „Пролет“ започва на 15 септември и е с продължителност 12 месеца. Включва учебно /от 15.09. – до 31.05./ и неучебно време. Учебното време се организира в педагогически ситуации. Броят и продължителността им се определят с Държавния образователен стандарт за предучилищното образование. Процесът на възпитание и образование в ДГ „Пролет“ е подчинен на прилагането на Програмна система като част от Стратегията за развитието на детската градина, и която съответства на изискванията на Държавния образователен стандарт за предучилищното образование.
В Програмната система се включват:
- подходи и форми на педагогическо взаимодействие;
- разпределение на формите на педагогическо взаимодействие;
- тематично разпределение за всяка възрастова група;
- механизъм на взаимодействие между участниците в предучилищното образование.
Основната форма на педагогическо взаимодействие е педагогическата ситуация, която протича предимно под формата на игра.
Образователната дейност в ДГ „Пролет” гр. Харманли е организирана по образователни направления и съответни теми. Работата по темите приключва с празници, на които децата демонстрират наученото.
При заявено желание на родителите и срещу заплащане има осигурени условия на територията на ДГ, за организиране на педагогически дейности, които не са дейност на детската градина.
В ДГ „Пролет” гр. Харманли има приемственост, между детска ясла, детската градина и началното училище. Това позволява по-пълноценно да се организира образователния процес на децата още в предучилищна възраст да се изгради ценностна система, която да формира потребността им от знания.
Проекти
Екипът на ДГ“Пролет“ придобива все по-голяма увереност в работата по проекти и национални програми:
Осъществен проект в рамките на Националната кампания „За чиста околна среда“ на тема „Обичам природата – и аз участвам“ – 2016 година.
Темата на спечеления проект е: „ОТ ВСИЧКО НАЙ-ОБИЧАМ СРЕД ПРИРОДАТА ДА ТИЧАМ.”
През 2019/2020 учебна година, за втори пореден път, се реализира проект по НК „Чиста околна среда“ под надслов „ДЕЦАТА НА ДГ“ПРОЛЕТ“-ДЕЦА НА ПРИРОДАТА“.
Проект за подпомагане на физическата култура и спорт и определяне на диференцирани размери на парични средства – финансира се от МОН всяка финансова година съгласно ПМС 129, а от 2021г. – ПМС 46. Проектите се разработват ежегодно.
Схема „Училищен плод“ – Работи се от началото на учебната 2013/2014 година.
Схема „Училищно мляко“ – Работи се от началото на учебната 2017/2018 година.
Работата по двете схеми продължава. Те се прилагат с цел подобряване на хранителните навици на децата, чрез повишаване консумацията на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти, при спазване на здравните изисквания. Прилагането на схемите за предоставяне на плодове и зеленчуци, и на мляко и млечни продукти в учебните заведения се финансира от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, както и от държавния бюджет.
Осъществен проект по Национална програма „Модернизация на материалната база в училище”Модул „Подобряване на училищната среда” – 2014г. – обхваща дейности за обновяване на учебно-техническото оборудване и обзавеждане на учебни стаи, кабинети , подмяна на училищно обзавеждане и подови настилки в сградите на общинските и държавни училища, самостоятелните общежития и детските градини,в които има предучилищни групи. Срок на проекта – ноември 2014г.
Проект „Квалификация на педагогическите специалисти” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” – 2012-2013-2014г. Ръководител на програмата е МОН.
По НП „ИКТ в предучилищното и училищното образование“ за 2016/2017уч. година – получено мултимедийно оборудване; за 2019/2020 уч.година – получен преносим компютър. Програмата се финансира от МОН.
Проект BG05M2OP001-2.010„Квалификация за професионално развитие на педагогическите специалисти“, финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез ЕСИФ.
През 2019 година стартира международен проект по Програма „Еразъм +“ в ДГ „Пролет“ „Capacity Building for Preschools“ / „Изграждане на капацитет на предучилищните институции“. Координатор на проекта е ДГ “Пролет“, а партньори са Гърция, Молдова, Португалия и „КИСА“ ЕООД. Основна цел на проекта: изграждане на капацитета на администратори и учители в предучилищните институции в няколко теми: проекти на ЕС; Рамка на образованието и грижите в ранна детска възраст; съхранение и подкрепа на традициите на предучилищно ниво на образование; социално включване на деца с увреждания и деца в неравностойно положение. Проектът е финансиран от Европейския съюз и ще бъде реализиран през периода от 2019 до 2021г. чрез срещи и обучения във всички страни партньори.
От 02.01.2023г. стартирахме дейностите по втория международен проект по Програма „Еразъм+“, които ще завършат на 02.01.2025г. Нашата детска градина отново е координатор на проекта, а партньори са „Асоциация за подпомагане на имигранта „РИЛА“, гр.Бургос, Испания, „Българо – италиански културен център“, гр.Салерно, Италия, ДГ“Васил Левски“, гр.Карлово и „КИСА“ ЕООД. Целта е да надградим на капацитета на персонала в партньорските организации, като продължение на работата по първия проект по тази Програма. Реализирането на дейностите ще допринесе за повишаване на дигиталната компетентност на учителите, чрез съвместно обучение и разработка на дигитални образователни продукти. Ще продължим работата, свързана със запазване и подкрепа на българските традиции, обичаи и фолклор, като важен инструмент в предучилищното образование.
През учебната 2019/2020 година ДГ „Пролет“ ще работи по проект по НП“Успяваме заедно“. Целта на проекта е създаване на благоприятни условия за социална адаптация на детето при постъпване в детска градина, чрез които ще се постигне удовлетворяване на водещата социална потребност от сигурност в новата ситуация.Проектът се финансира от МОН. През учебната 2020/2021 година, ДГ „Пролет“ отново ще работи по проект по НП “Успяваме заедно“. По Модул 1 „Хубаво е в детската градина“ ще се работи за адаптация на детето при постъпване в детска градина. По Модул 3 „Обединени за качествено предучилищно образование“ ДГ“Пролет“ ще бъде партньор на ДГ“Васил Левски“, гр. Карлово. Целта на проекта е проучване историята, празниците, обичаите и традициите на населеното място, където се намира детската градина и тяхното съхранение, и предаване на бъдещите поколения. И през учебната 2021/2022 година, за поредна година ДГ „Пролет“ ще работи по проект по НП “Успяваме заедно“.
През 2022/2023 учебна година детската градина ще работи по иновативен проект по НП “Хубаво е в детската градина“. Реализирането на дейностите по проекта ще спомогне за изграждането на трайни навици и култура за здравословен начин на живот и превръщането тези навици в част от ежедневието на децата и техните родители.
През 2023/2024 учебна година отново ще работим по иновативен проект по НП “Хубаво е в детската градина“. Чрез иновативни дейности по направленията „Музика“, „Изобразително изкуство“ и „Физическа култура“ ще се активизира детското творческо мислене и двигателната активност. Реализирането им ще спомогне за изграждането на привлекателна и интерактивна среда, стимулираща развитието на издръжливостта, физическата подготовка и творческите умения, и заложби на децата.
По НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ , Модул 5 „Площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата“- 2022 , ДГ“Пролет“ беше одобрена за закупуване на оборудване и обзавеждане на външната площадка по БДП в двора на детската градина. Бяха закупени подвижен светофар, комплект от 10 броя пътни знаци, 12 сигнално-предпазни жилетки, един велосипед, каска за велосипедиста, стоп-палка и 10 броя конуси. Оборудването ще бъде използвано при провеждане на задължителните учебни ситуации и откритите практически моменти по БДП, което ще допринесе за формиране на знания и умения за безопасно поведение, запознаване с правилата за безопасно движение и възпитаване на съвременна транспортна култура.
Проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ BG05M2ОP001-3.005-0004. Обучения на учители за придобиване на знания, умения и компетентности за прилагане на скрининг тест за ранно оценяване на потребностите на децата и определяне на риск от обучителни затруднения. Проектът се финансира от ОП“НОИР“2014-2020, съфинансирана от Европейски социален фонд. По дейност 2.1. се изплащат такси на деца, чиито родители получават помощи по реда на ППЗСП.
През 2023/2024 уч.година ДГ“Пролет“ работи по Проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ BG05M2OP001-5.001-0001. по следните дейности:
–Дейност 1. Допълнително обучение по български език за 2 групи деца с различен семеен език от българския.
–Дейност 2. Предоставяне на обща и/или допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца в предучилищното образование, вкл. на деца от Украйна и от други чужди образователни системи чрез назначаване на допълнителен педагогически и непедагогически персонал – назначен един помощник-възпитател.
Проект:„Работилница за родители – да пораснем заедно“, финансиран от УНИЦЕФ България. Целта на проекта е да се обогатят знанията на родителите, за отглеждане и общуване с най-малките деца и разширяване познанията им детското развитие.
НП „Нестле за по-здрави деца“ – Образователната програма е насочена към изграждане на едно по-здраво поколение. Тя има за цел да насърчи балансираното хранене и активния начин на живот при децата на възраст между 3 и 12 години, предоставяйки забавни и интерактивни уроци за училища и детски градини в цяла България.
Допълнителни дейности
В ДГ“Пролет“ се осъществяват допълнителни образователни дейности, срещу заплащане от родителите. Те се определят с решение на Педагогическия съвет и след провеждане на Конкурсна процедура.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ ДЕЙНОСТИ СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ ОТ РОДИТЕЛИТЕ:
- Английски език
- Народни танци